Są takie przyprawy, które stosujemy zdecydowanie za rzadko. Mają one właściwości nie tylko dodające aromatu, ale przede wszystkim, prozdrowotne. Szykuj się więc na podróż do pełnych wyrazistych smaków potraw, które z pewnością cię zaskoczą!
Cynamon
Nikt z nas nie wyobraża sobie zimowej, rozgrzewającej kawy czy herbaty bez szczypty tej przyprawy. Nie mówiąc już o grzanym winie i piwie podawanym na ciepło. Poranna owsianka, makaron na słodko lub placuszki smakują o wiele lepiej, gdy dodasz do nich szczyptę cynamonu. Przyprawa ta jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Przez to właśnie obniża stres oksydacyjny i dobrze wpływa na poziom cukru we krwi. Dodatkowo zmniejsza ryzyko chorób serca. I tu dobra wiadomość dla sportowców – spożywanie cynamonu powoduje, że nasz organizm lepiej się regeneruje po wysiłku sportowym. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z cynamonem, bo jego nadmiar może zaszkodzić zdrowiu!
Imbir
To kolejna przyprawa, która zbawiennie działa na nasz organizm. On również sprawia, że ciało szybciej regeneruje się po treningu. Zmniejsza również lepkość krwi, chroniąc tym samym przez tworzeniem się zatorów. Do tego korzystnie wpływa na pracę serca. Po imbir, cytrynę i miód bardzo często sięgamy również, gdy łapie nas przeziębienie. Świetnie spisuje się również w przypadku problemów trawiennych. Jego działanie w tym zakresie jest rozkurczowe i likwidujące wzdęcia.
Zobacz: 4 domowe sposoby na przeziębienie
Wanilia
Bez niej sernik i inne aromatyczne ciasta oraz desery nie miałyby tego cudownego smaku. Jednak, naukowcy odkryli, że wanilia wspiera proces odchudzania organizmu.
Zobacz również: 8 produktów które pozwolą ci zrzucić zbędne kilogramy
W jednym z Londyńskich szpitali przeprowadzono badanie związane z zapachem wanilii. Osoby, które miały przyklejony plaster z silnym aromatem waniliowym, o wiele rzadziej miały ochotę na czekoladę i słodkości. Ponoć, podobny efekt otrzymamy paląc świecę zapachową lub używając waniliowych perfum. Każdy sposób jest dobry!
Czarny pieprz
Przyprawa ta jest znana od pokoleń, jednak dopiero niedawno dietetycy zaczęli dostrzegać jej pozytywne działanie. Wszystko za sprawą piperyny, która wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, przyspiesza metabolizm i łagodzi ból. Właściwości te wykorzystywane są również przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak jeść pieprz, na zdrowie!
Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.