To taki mały narząd, praktycznie nieodczuwalny, gdy wszystko działa bez zarzutu. Jednak, gdy coś się psuje, w organizmie z pewnością odczujesz konsekwencje. I nie będą one wcale pozytywne!
Jej wysokość tarczyca
Narząd ten odpowiedzialny jest za wytwarzanie hormonów tyroksyny (T4) i trójjjodoryroksyny (T3). Organ ten jest swego rodzaju centrum dowodzenia dla przemiany materii w organizmie, pracy serca, temperatury ogólnej ciała a nawet humorów. I dlatego właśnie, jest tak bardzo istotna dla nas samych, bez względu na wiek.
U każdego z nas jest umiejscowiona w przednio-dolnej części szyi. Kiedy choruje, to zwykle nie boli i tak naprawdę długo możesz się nie zorientować, że coś jest nie tak. Objawy nie są wcale takie oczywiste. Na szczęście wiadomo już, jakie są najczęstsze objawy. Po prostu musisz wsłuchać się w swój organizm i zidentyfikować odstępstwa od normy.
Nie bagatelizuj tych objawów!
Jak już wcześniej wspomniano, tarczyca nie zaboli wprost. Trzeba raczej patrzeć przez różnego rodzaju sygnały, które wysyła twój organizm. Jakie to będą?
- Ciągłe zmęczenie – może wynikać z przepracowania, stresu, niewyspania albo szeregu innych rzeczy. Ale, jeżeli występuje ciągle a ty nie wiesz dlaczego, to nie bagatelizuj sprawy. To może być wina tarczycy.
- Smutek i zły nastrój – obniżenie nastroju dopada każdego, bez względu na okoliczności. Gdy masz jednak objawy depresji, przygnębienia oraz ogarnia cię smutek bez powodu, sprawdź to pod kątem niedoczynności tarczycy.
- Ustawiczny niepokój – czasem jesteśmy w swoim wnętrzu dziwnie roztrzęsieni i rozedrgani. Kobiety często odczuwają ten stan podczas PMS. Jednak może to być również objaw nadczynności tarczycy i warto to sprawdzić.
- Problemy z pamięcią – a raczej tzw. mgła mózgowa, która również występuje przy powikłaniach przy koronawirusie. Jeżeli występuje nadczynność tarczycy, to możesz mieć spore problemy z koncentracją. Gdy niedoczynność, to wystąpić mogą dziury w pamięci.
- Kołatanie serca – jeżeli masz wrażenie, że twoje serce bije za mocno, albo też odczuwasz silne uderzenia tętna w piesiach, szyi i gardle, to koniecznie musisz to sprawdzić. Równie dobrze mogą to być zarówno problemy z tarczycą jak i z układem krwionośnym i sercem. Żadnej z tych spraw nie można ignorować.
- Sucha skóra – na zdrowy rozsądek, to raczej sprawa niewłaściwego nawilżenia niż tarczycy. Jednak to ona odpowiada za gospodarkę hormonalną, więc wszelkie problemy ze skórą nieznanego pochodzenia, to może być właśnie problem z gruczołem tarczycy.
- Mrowienie i drętwienie nóg i rąk – czasem śpisz w niewygodnej pozycji, albo też zbyt długo siedzisz i odczuwasz nieprzyjemne uczucie mrowienia. Jeżeli takie coś masz bez powodu, albo co gorsza, odczuwasz przy tym okropny ból, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
- Bezsenność – jeżeli wykluczono podłoże nerwowe, zapewne za nią właśnie odpowiada tarczyca. Bez uregulowania jej działania, ciężko będzie ci uporać się z tą męczącą przypadłością.
Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.