Każda kobieta potrzebuje poczucia bezpieczeństwa – w sferze prywatnej i zawodowej, a także w związku. Wspólnym mianownikiem bywa niechciana ciąża, ponieważ w przypadku kobiety ma znaczący wpływ na każdy aspekt życia. Tymczasem nie ma takiej metody antykoncepcji, która cechuje się stuprocentową skutecznością. Czy mimo to można czuć się bezpiecznie? Tak – z tabletką dzień po.
Tabletka dzień po – ratunek w kryzysowych sytuacjach
Swoistym buforem bezpieczeństwa dla każdej kobiety jest tabletka dzień po. Jest to antykoncepcja awaryjna, a więc taka, która powinna być stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Nietrudno sobie je wyobrazić; może to być przerwanie ciągłości prezerwatywy podczas stosunku, pominięcie tabletki czy podejrzenie, iż przyjmowana na co dzień antykoncepcja może nie zadziałać (na przykład po zwymiotowaniu pigułki), a doszło do zbliżenia.
Niestety istnieją również sytuacje, kiedy kobieta staje się ofiarą przemocy seksualnej. Nie tylko ze strony obcego mężczyzny; czasami dochodzi do aktów przemocy w małżeństwie. Ostatnim, czego wówczas potrzeba skrzywdzonej kobiecie, jest niechciana ciąża.
Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest bardzo wysoka, ponieważ szacuje się ją na około 98-99%. Duże znaczenie ma czas, jaki mija od niezabezpieczonego stosunku do przyjęcia tabletki dzień po. Warto natomiast podkreślić, że jeżeli nawet dojdzie do poczęcia, to tabletka w żaden sposób nie wpływa na rozwój płodu i nie zakłóca przebiegu ciąży. Nie jest też środkiem wczesnoporonnym!
Dostępne w Polsce tabletki dzień po to:
- Escapelle
- EllaOne
Po przyjęciu tabletki dzień po, w przewidywanym terminie miesiączki, warto wykonać domowy test ciążowy lub oznaczyć stężenie Beta Hcg we krwi. Pozwoli to potwierdzić skuteczność tabletki dzień po i odetchnąć z ulgą, że udało się uniknąć niechcianej ciąży. Wysoka skuteczność tabletki z pewnością niweluje stres związany z niezabezpieczonym stosunkiem. Pamiętaj, że takie czynniki mogą opóźnić miesiączkę.
Jak szybko uzyskać antykoncepcję awaryjną?
Jak wspomnieliśmy – w przypadkach nagłych ogromne znaczenie ma czas. Bardzo często kobieta nie ma możliwości umówienia się na wizytę do swojego ginekologa. Tymczasem receptę na tabletkę dzień po może wypisać tylko lekarz. Dobrym rozwiązaniem jest e-recepta. Obecnie receptę można zrealizować w każdej aptece za pomocą kodu, otrzymanego od lekarza. Tym samym można ją uzyskać podczas konsultacji online. Nie trzeba zatem udawać się do gabinetu lekarza czy oczekiwać na wizytę.
W przypadku tabletki dzień po kluczowe są zwykle pierwsze 72 godziny, a zatem nie ma na co czekać. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej, opisując sytuację i ewentualne dolegliwości. Po zapoznaniu się z ankietą lekarz wystawia e-receptę, a ty możesz ją natychmiast zrealizować. Jeżeli chcesz jednak skonsultować swoje obawy bezpośrednio z lekarzem, to dostępna jest również taka usługa jak e-konsultacja.
Warto podkreślić, że antykoncepcja awaryjna nie zastąpi tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej. Z powodzeniem można więc uzyskać receptę niezwłocznie przez Internet, natomiast udać się do swojego lekarza ginekologa w planowanym terminie.
Oczywiście warto wspomnieć lekarzowi prowadzącemu o przyjęciu tabletki. To istotne, ponieważ EllaOne wchodzi w interakcję z pigułkami antykoncepcyjnymi. Po jej przyjęciu należy zaprzestać kontynuowania antykoncepcji przynajmniej na 5 dni, jeżeli ją stosujesz. W tym czasie możesz zabezpieczać się mechanicznymi środkami (prezerwatywą), natomiast lekarz poinstruuje cię, co dalej w kwestii antykoncepcji. Może to dobry moment, aby rozważyć inne skuteczne metody?
Pamiętaj też, że zbyt częste przyjmowanie tabletki awaryjnej powoduje nieprzyjemne skutki uboczne. Jest to antykoncepcja awaryjna i taką powinna pozostać.
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Odpowiednio wcześnie przyjęta tabletka dzień po powoduje opóźnienie owulacji. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie uwolniona, to po prostu nie dojdzie do zapłodnienia – mimo iż plemniki znalazły się w drogach rodnych. Owulację hamuje taka substancja jak lewonorgestrel.
Tabletka działa jednak również wtedy, gdy doszło do owulacji i uwolnienia komórki jajowej. Zmieniają się wówczas właściwości błony śluzowej macicy, co utrudnia zagnieżdżenie potencjalnemu zarodkowi. Odpowiada za to substancja czynna: octan uliprystalu.
Oczywiście tabletka ma największą skuteczność w II fazie cyklu (folikularnej), czyli przed uwolnieniem komórki jajowej. Opóźniona owulacja niemal na pewno zapobiegnie ciąży, ponieważ plemniki znajdujące się w ciele kobiety zdążą obumrzeć. Nie znaczy to jednak, że tabletka nie zadziała w czasie owulacji – najważniejsze, by przyjąć ją od razu po odbyciu niezabezpieczonego stosunku.
Czy po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej występują jakieś skutki uboczne?
Tabletka dzień po wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, a zatem można odczuwać po niej pewne dolegliwości. Jednakże – biorąc pod uwagę fakt, że jest to antykoncepcja awaryjna – są one do zniesienia.
Następnego dnia możesz odczuwać: nudności, bóle głowy, tkliwość piersi, lekki ból brzucha, zmęczenie. Bądźmy szczerzy – nie jest to wygórowana cena za uniknięcie niechcianej ciąży, która niesie za sobą poważne konsekwencje.
Kluczowe jest odpowiedzialne podejście do tematu, czyli stosowanie antykoncepcji awaryjnej zgodnie z jej przeznaczeniem (tylko i wyłącznie w nagłych przypadkach).