Pandemia zmieniła naszą codzienność już na zawsze. Normalne jest to, że w każdym miejscu publicznym dezynfekujemy dłonie i zakładamy maseczkę ochronną. Tej ostatniej przyjrzeli się angielscy naukowcy i wysnuli zaskakujące wnioski.
Obowiązek założenia maseczki
Na chwilę obecną, maseczkę trzeba zakładać w zamkniętych pomieszczeniach w przestrzeni, którą dzielimy z obcymi ludźmi. Musimy je więc zakładać na zakupach w centrach handlowych, kinach, muzeach oraz każdych innych większych skupiskach ludzkich. Chociaż nie każdy traktuje ten obowiązek na poważnie, to jednak większość z nas zwyczajnie chce się chronić.
W maseczce ci do twarzy
Angielscy naukowcy z Cardiff University, przeprowadzili nietuzinkowe badania. Naukowcy zebrali kilkanaście kobiet i pokazali im zdjęcia 40 mężczyzn w czterech konfiguracjach. Pierwsza, to twarz i szyja, druga, to twarz w połowie zasłonięta książką, trzecia, to w masce ochronnej materiałowej i czwarta w maseczce medycznej. Kobiety miały ocenić, która wersja zdjęcia jest najbardziej atrakcyjna.
Kobiety uznały, że najbardziej atrakcyjne twarze wydawały im się te opcje, które są przysłonięte niebieskimi maseczkami ochronnymi. Wychodzi więc na to, że zakryte twarze w badaniu wypadły lepiej, niż całkowicie odkryte. Czy to modele byli tak nieatrakcyjni, czy też może zadziałała psychologia?
Nie lubimy asymetrii?
Naukowcy mają więc otwarte pole do spekulacji. Podejrzewają, że na taki wynik ma wpływ ukrywanie nieporządanych cech części twarzy. Chodzi tu o krzywy uśmiech, niesymetryczny nos czy tez wysunięty podbródek. Co ciekawe, taki sam wynik osiągali panowie ze zdjęć którzy byli bardzo przystojni i ci trochę mniej. Wynik badania był ten sam – niebieska maseczka dodaje plus 500 do atrakcyjności, bez względu na aparycję.
Nie boimy się maseczek
W czasach przed pandemią, osoba w maseczce medycznej kojarzyła nam się z osobą chorą i raczej nie budziła pozytywnych odczuć. Raczej odsuwalibyśmy się od kogoś w maseczce, bojąc się zarazić. Dzisiaj, kiedy maseczki są już powszechne w użyciu, oswoiliśmy również uczucia związane z nimi. Zamiast obawiać się, traktujemy to jako coś normalnego i wręcz chwalimy za odpowiedzialne zachowanie.
Być może również dlatego mężczyźni w maseczkach wydają się być bardziej atrakcyjni. Naukowcy ze wspomnianego badania zapowiadają, że powtórzą ten eksperyment na grupie mężczyzn, pokazując im zdjęcia modelek w maseczkach i bez. Czy wynik będzie podobny? O wynikach badań będziemy informować na bieżąco!
Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.