Ból gardła nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem o różnych przyczynach. Ostry ból gardła jest często wstępem do klasycznego przeziębienia. Jest zwykle wywoływany przez wirusy i objawia się katarem, a później kaszlem śluzowym. Co powinieneś robić jeśli poczujesz ból?
Dużo pij
Powinieneś pić dużo płynów, aby ból gardła szybko ustąpił. Płyn utrzymuje nawilżenie błon śluzowych, co utrudnia wirusom przeziębienia penetrację głębszych obszarów. Oprócz wody sprawdziły się herbaty lecznicze z apteki, które działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i łagodząco. Polecamy na przykład mieszanki herbaciane z szałwii, tymianku, rumianku, prawoślazu, malwy, babki lancetowatej lub mchu islandzkiego, ewentualnie wzbogacone odrobiną miodu lub odrobiną soku z cytryny. Korzystne działanie ma również ciepło.
Płukać gardło
Dezynfekujące roztwory do płukania gardła i spraye do gardła zmniejszają liczbę patogenów na błonie śluzowej jamy ustnej. Jednak tylko spraye dostają się do głębszych obszarów gardła. Zawierają środki antyseptyczne, takie jak heksetydyna czy chlorheksydyna. Herbata rumiankowa czy szałwiowa również hamuje stany zapalne, a po długim parzeniu nadaje się do płukania.
Wzmocnij obronę
Najlepszą ochroną przed bólem gardła jest nieuszkodzona błona śluzowa jamy ustnej i gardła. Należy zatem unikać czynnego i biernego palenia oraz głośnej, męczącej mowy. Upewnij się, że w pomieszczeniach mieszkalnych jest wystarczająca wilgotność. Również sauna nadaje się do zapobiegania przeziębieniom. Może wzmocnić układ odpornościowy, podobnie jak regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu.
Tabletki na ból gardła
Tabletki na gardło często zawierają substancje dezynfekujące, takie jak chlorek cetylopirydyniowy lub alkohol dichlorobenzylowy. W przypadku bardzo ciężkich objawów zalecane są pastylki do ssania z lekami przeciwbólowymi, takimi jak ambroksol, benzokaina lub lidokaina.