Parafrazując stare przysłowie, pokaż mi swoje stopy, a powiem ci, na co chorujesz. Tak chętnie odkrywane latem części naszego ciała, pokazują wiele o ogólnym stanie zdrowia. Wskazują również jasno na choroby, które odpowiednio leczone, można trzymać pod kontrolą. Oto one!
Grzybica stóp
Statystyki są przerażające — co piąty mieszkaniec naszego kraju mógł zmagać się z tą chorobą. Zaczyna się niewinnie, od lekkiego swędzenia między palcami stóp. Potem dochodzi zaczerwienienie oraz łuszczenie naskórka. Końcowa faza to pękanie skóry i uporczywy ból.
Za to wszystko są odpowiedzialne drożdżaki i pleśniowce, konkretniej trichophyton rubrum – rodzaj grzyba antropofilnego. To on waśnie działa na powierzchni bocznej palców, a nawet na paznokciach. Te ostatnie w pierwszej fazie przybierają żółtawy odcień, by później złuszczać płytkę, a następnie rozwarstwienie paznokcia. Jedno jest pewne – ani to ładnie nie wygląda, ani też nie jest bezpieczne dla organizmu. Na szczęście da się to wyleczyć.
Dna moczanowa
Przede wszystkim to bardzo silny ból stawu palucha. Nie da się jej pomylić z potencjalnym uderzeniem czy złamaniem, bo pojawia się tylko w nocy lub tuż po przebudzeniu. Za wszystko odpowiedzialne są kryształki moczanu sodu, które odkładają się w tkankach i narządach, powodując stan zapalny.
Choroba ta dopada zwykle mężczyzn po czterdziestym roku życia oraz kobiety po menopauzie. Co więcej, związana jest z dobrobytem – im więcej czerwonego mięsa, podrobów i owoców morza, tym prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę jest większe.
Cukrzyca
To tzw stopa cukrzycowa. Niesamowite, jak ogromne spustoszenia w organizmie robi ta choroba. Stopy są wysuszone, zaczynają się łuszczyć, a nawet pojawia się zrogowacenie naskórka. To jednak nic w porównaniu z takimi objawami jak zaniki mięśniowe oraz spowolnienie gojenia ran. Wszystko to spowodowane jest miażdżycą tętnic podudzia. W konsekwencji powstaje coś, co znacznie utrudnia proces gojenia, czyli niedokrwienie. Jeżeli początkowe symptomy pojawiają się u osoby, która nie wie, że choruje na cukrzycę, może je łatwo przeoczyć lub mylnie zinterpretować.
Problemy z tarczycą
Jeżeli mamy niedoczynność, zazwyczaj mamy suchą i pękająca skórę na piętach. Do tego łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Gdy dodamy do tego wypadanie włosów, obrzęki i brak energii, diagnoza wydaje się już pewna – idź zbadać tarczycę. Ten niewielki organ umiejscowiony w przedniej części szyi odpowiada za gospodarkę hormonalną w naszym organizmie. Zarówno niedoczynność jak i nadczynność może mieć daleko idące konsekwencje, które negatywnie wpłyną na twoje zdrowie i samopoczucie.
Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.