Ciąża i poród to niesamowity czas w życiu każdej kobiety. Niemniej stanowi obciążenie dla organizmu i może odcisnąć swoje piętno także na układzie moczowym. Bardzo często pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu. Ten niekomfortowy problem odbiera radość z powiększenia rodziny. Warto wiedzieć, że jest to powszechny problem, a przede wszystkim – warto szukać pomocy. W poniższym artykule opowiemy, jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie.
Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny
Dlaczego nietrzymanie moczu u kobiet to tak powszechny problem? Kobiecy układ moczowy jest dużo bardziej obciążony niż męski. Ciało kobiety musi sprostać zdecydowanie większym wyzwaniom, takim jak ciąża i poród. Nietrzymanie moczu początkowo objawia się w subtelny sposób – na przykład niekontrolowany wyciek zaledwie kilku kropli moczu. Kolejny sygnał ostrzegawczy to parcie na pęcherz, mimo że w rzeczywistości pęcherz moczowy nie jest wypełniony.
Nasuwa się jednak pytanie: jakie są przyczyny tej dolegliwości? To zależy od rodzaju nietrzymania moczu, a tych jest kilka:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – do tego rodzaju dolegliwości zalicza się nietrzymanie moczu w ciąży oraz nietrzymanie moczu po porodzie. Ciąża i poród nadwyrężają układ moczowy, co staje się przyczyną nietrzymania moczu. Duże znaczenia mają też wahania hormonalne w tym okresie oraz częste infekcje układu moczowego. Częste zapalenie pęcherza moczowego jest powszechną dolegliwością w ciąży.
- Naglące nietrzymanie moczu – do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości należą częste infekcje dróg moczowych, ale także tryb życia (spożywanie alkoholu, kofeiny, napojów gazowanych). Powodem naglącego nietrzymania moczu mogą też być schorzenia, takie jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, uraz rdzenia kręgowego, choroby układu nerwowego (w tym choroba Alzheimera i Parkinsona), nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych.
- Mieszane nietrzymanie moczu – w tym przypadku przyczyny są różne.
Jak widać – jedną z wielu najczęstszych przyczyn jest zakażenie układu moczowego. Duże znaczenie ma zatem wsparcie dróg moczowych. Należy o to zadbać przede wszystkim, przygotowując się do ciąży, jak i w jej trakcie. Można się wesprzeć suplementami diety (incontinox), które mają na celu wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Wspomagają profilaktykę takich schorzeń jak zakażenie układu moczowego.
Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z tym radzić?
Za wystąpienie nietrzymania moczu w ciąży odpowiedzialne są takie czynniki jak: zmiany hormonalne oraz ustawienie miednicy w tzw. przodopochyleniu. Każde kichnięcie, kaszlnięcie czy śmiech mogą wówczas spowodować wyciek moczu.
Oczywiście warto o tym wspomnieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Obecnie kobiety mają naprawdę wiele możliwości radzenia sobie z tym problemem. Coraz większą popularnością cieszą się wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Dużą rolę odgrywają mięśnie dna miednicy, a terapeuta pomoże zadbać właśnie o ich kondycję.
Warto także wiedzieć, że dostępne są różne sposoby niwelowania problemu:
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy – z pewnością fizjoterapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać w domu.
- Leczenie farmakologiczne – lekarz może wdrożyć terapię farmakologiczną. Leki zmniejszają ilość moczu w pęcherzu, znika wówczas nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz.
- Zabiegi chirurgiczne – jeżeli dotychczasowe metody leczenia zawodzą, to można zdecydować się na leczenie chirurgiczne. Istnieje kilka rodzajów operacji, odpowiedni zabieg zaleca lekarz, który zna pacjentkę oraz przyczyny jej problemów.
Ponadto należy dbać o utrzymanie układu moczowego w dobrej kondycji:
- Niezwłocznie leczyć zakażenia układu moczowego – zapalenie dróg moczowych znacznie pogarsza ich stan, a w efekcie prowadzi do niekontrolowanego oddawania moczu. Objawy zakażenia układu moczowego to przede wszystkim bolesne oddawanie moczu, parcie na pęcherz, częstomocz. Specjalista przepisuje leki na zapalenie pęcherza moczowego, co pozwala zwalczyć bakterie w drogach moczowych.
- Utrzymywać odpowiednią masę ciała.
- Dbać o prawidłową dietę – należy unikać kawy, cytrusów, pikantnych posiłków.
- Zmienić styl życia – bardzo ważny jest ruch i odpowiednie ćwiczenia, wzmacniające mięśnie dba miednicy.