Przewlekły stres wpływa nie tylko na kondycję psychiczną i samopoczucie, ale może również prowadzić do poważnych chorób somatycznych. Warto więc szukać sposobów, aby uchronić organizm przed jego szkodliwymi konsekwencjami. Nie zawsze trzeba od razu sięgać po środki farmakologiczne – stres można zredukować także bez wspomagania się lekami.
Jak stres działa na organizm?
Sytuacje stresowe, gdy są krótkotrwałe, mogą nas motywować i pobudzać do działania. Jednak zupełnie odwrotne efekty przynosi stres chroniczny, trwający przez długi czas. Osoby, które żyją w stresie, doświadczają stanów lękowych, depresyjnych, mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności. Stres odbija się również na zdrowiu fizycznym, prowadzi do zaburzeń hormonalnych, przewlekłego bólu głowy, ucisku w klatce piersiowej, podwyższonego ciśnienia i związanych z nim chorób serca oraz układu krążenia. Objawy stresu mogą pojawiać się na skórze w postaci wysypek i trądziku, a także skutkować wypadaniem włosów. Chroniczny stres często prowadzi również do bezsenności, co przekłada się na dodatkowe konsekwencje związane z przewlekłym zmęczeniem.
Sposoby radzenia sobie z długotrwałym stresem
Przewlekły stres wiąże się z nieustannym występowaniem w naszym życiu czynnika stresującego – może to być sytuacja w pracy lub w życiu prywatnym. Najlepszym sposobem zniwelowania daleko idących konsekwencji zdrowotnych jest odcięcie się od sytuacji, która powoduje stres. Nie zawsze jest to jednak możliwe lub nie jest wykonalne z dnia na dzień. Wtedy warto szukać sposobów, które pomogą złagodzić sam stres i wynikające z niego dolegliwości. Niestety, nie ma jednej metody na odstresowanie, która działałaby u każdego. Niektórym osobom pomaga aktywność fizyczna, inne stawiają na techniki relaksacyjne, a jeszcze inne – zaczynają poświęcać czas nowym pasjom czy zainteresowaniom.
Kiedy warto sięgnąć po tabletki na uspokojenie?
Jeśli żadne metody radzenia sobie ze stresem nie działają, warto rozważyć skorzystanie z farmakologii, oczywiście pod nadzorem lekarza. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest jednak ostatecznością, w pierwszej kolejności szukają więc łagodniejszych i naturalnych sposobów. Niektórzy sięgają po tabletki na uspokojenie dostępne bez recepty. Są to najczęściej ziołowe środki zawierające naturalne wyciągi, które mogą działać wyciszająco i delikatnie uspokajająco. Trzeba jednak pamiętać, że żadne leki, nawet te dostępne bez recepty, nie powinny być jedyną formą radzenia sobie ze stresem. Owszem, mogą nieco złagodzić dolegliwości, które są skutkiem przewlekłego stresu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest natomiast próba usunięcia z życia przyczyny stresu.