Z różnymi problemami uzębienia radzą sobie różni specjaliści. Dentysta bez specjalizacji może zatem skierować Cię do swojego kolegi po fachu, gdy wykryje lub będzie podejrzewał występowanie chorób periodontologicznych. Mówimy o nich wtedy, gdy występuje nadwrażliwość zębów, szyjki są odsłonięte, pojawiają się i powracają dokuczliwe stany zapalane dziąseł. Zobacz, na czym polega konsultacja z dziedziny periodontologii.
Wizyta u periodontologa – kiedy?
Są takie objawy, które bagatelizujemy i tłumaczymy, że „taka jest nasza uroda”. Jednak niekoniecznie suchość w jamie ustnej, nawracające stany zapalne czy nieprzyjemny zapach z ust są kwestiami związanymi wyłącznie z estetyką. Często to oznaki chorób z dziedziny periodontologii. Ich rozpoznawaniem oraz leczeniem zajmuje się periodontolog, czyli dentysta specjalizujący się w chorobach przyzębia.
Jeżeli masz nadwrażliwe zęby, krwawiące dziąsła oraz inne, które wymieniliśmy wyżej, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Nie musisz iść od razu do periodontologa, w razie potrzeby skieruje Cię do niego lekarz pierwszego kontaktu.
Konsultacja z periodontologiem – przebieg
Pierwsza wizyta, czyli konsultacja z periodontologiem polega na rozpoznaniu problemu. Opiera się to na wywiadzie z pacjentem, podczas którego stomatolog zbiera informacje i interpretuje opisane objawy. Potem są oględziny jamy ustnej, a w razie potrzeby dodatkowe badania.
Czasem zaleceniem są zabiegi higienizacyjne, czyli skaling, piaskowanie, a zwłaszcza usuwanie kamienia będącego często winowajcą problemów z nadwrażliwymi zębami i krwawiącymi dziąsłami.
Dentysta może też edukować pacjenta na temat tego, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Tu zaleceniem jest najczęściej szczoteczka z miękkim włosiem, specjalna pasta oraz stosowanie nici dentystycznej do usuwania resztek z trudno dostępnych szczelin międzyzębowych.
Jak pomoże periodontolog?
Dzięki swojej wiedzy i dostępnym metodom diagnostycznym oraz leczniczym, periodontolog może z powodzeniem rozpoznać chorobę przyzębia i zaplanować, jak złagodzić zmiany oraz wyleczyć je, żeby już nie wracały.
Ważne jest, aby pomógł pacjentowi w zrozumieniu, co powoduje przykre dolegliwości. Czasem niestety jest to wina obciążeń genetycznych, z którymi nie da się walczyć. Jednak bywa, że nadwrażliwe, bolące zęby oraz dziąsła są efektem złej diety, skutkiem palenia papierosów, nieprawidłowej higieny jamy ustnej czy zaniedbań w rutynowych kontrolach oraz leczeniu zapobiegawczym.
Bywa, że zaburzenia periodontologiczne są związane także z innymi chorobami i problemami zdrowotnymi, np. upośledzeniami odporności. Mogą być objawem czegoś poważniejszego, więc nie warto ich bagatelizować. Komfort życia, jak również świadomość tego, jak prawidłowo dbać o zęby i cały organizm to efekt konsultacji periodontologicznej u dobrego specjalisty.