Otępienie to zdradliwa przypadłość, która jeszcze do niedawna była kojarzona jedynie z osobami w podeszłym wieku. Jednak dotyka ona coraz młodszych ludzi, zmieniając ich życie na zawsze. O tym, co powoduje demencję, decyduje kilka czynników. W tym bierne siedzenie przed telewizorem.
Czym jest otępienie?
Zanim zajmiemy się odpowiedzią na pytanie co powoduje demencję, zastanówmy się, czym ona właściwie jest. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to jedna choroba a zespół objawów, które w sumie powodują pogorszenie się sprawnego funkcjonowania mózgu. Zmiany te zachodzą w centralnym układzie nerwowym, co w konsekwencji prowadzi do trwałego spadku umiejętności logicznego myślenia. Postępująca demencja to stopniowa utrata świadomości, samodzielności oraz skazanie się na opiekę osób trzecich.
Co powoduje demencję?
Powiedzmy to od razu – nie na wszystko mamy wpływ. Wiele będzie zależeć od naszego wieku oraz geny. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak konkretne geny odpowiadające za demencję. One jednak mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasz styl życia, a to na stan otępienia. Naukowcy z „National Academy of Sciences of the United States of America” doszli do wniosku, ze na demencję wpływa również fakt, w jaki sposób siedzimy.
Zapomnij o biernym siedzeniu
To właśnie rodzaj aktywności jaki podejmujemy siedząc, może mieć bezpośredni wpływ na rozwój demencji. Mówią krótko – jeżeli np oglądasz telewizję bezmyślnie wpatrując się w monitor, ryzyko wystąpienia demencji będzie większe. Jeżeli jednak oglądając tę samą telewizję, w między czasie szydełkujesz, to otępienie ci nie grozi. Chodzi o fakt, by mózg cały czas pracował i nie był bezczynny. Bo to sprawia, że demencja zaczyna pukać do naszego życia.
Czyli zapomnij o biernym, bezczynnym siedzeniu. Pilnuj, aby umysł zawsze był zajęty. Czytaj, rozwiązuj krzyżówki, graj w gry logiczne a nawet koloruj! To istotne, aby twój mózg nie pozostawał w uśpieniu i odrętwieniu. Niezaangażowane komórki mózgowe zwyczajnie wymierają, dając pole do rozwinięcia się demencji.
Co jeszcze wpływa na rozwój demencji?
Z pewnością ogromną rolę ma tu tryb życia. Nie da się całkowicie ochronić przed otępieniem, można jednak robić wszystko, aby opóźnić procesy starzenia. Dlatego właśnie tak istotny jest tu odpowiedni rytm dnia. Pracując umysłowo, nie możesz zapominać o codziennej dawce aktywności fizycznej. Z kolei pracując fizycznie, rozwijaj również swoją intelektualną stronę, aby umysł pozostał w odpowiedniej równowadze.
Pamiętaj również o zdrowej, w pełni zbilansowanej diecie pełnej warzyw, owoców oraz produktów wolnych od węglowodanów prostych. Unikaj również nadmiaru soli oraz cukru, gdyż one również źle wpływają na nasz mózg.
Zobacz również: Czy jesteś weekendowym alkoholikiem? Sprawdź objawy!
Aktywny umysł
To przede wszystkim czytanie, słuchanie radia, ale też rozwiązywanie krzyżówek i granie w karty lub stawianie pasjansa. Warto wprowadzić do swojej codzienności bodźce angażujące nasz mózg bardziej niż bierne oglądanie telewizji. Inni naukowcy zbadali również przyzwyczajenia pewnej grupy osób. Okazało się, że te które musiały codziennie gotować i zmywać naczynia, miały o wiele mniejszy współczynnik wystąpienia otępienia. Chodzi tu o wszystkie obowiązki domowe, które tak mocno ciążą nam w zwykłej prozie życia.
Nie zamykaj się również w swoich czterech ścianach. Już od dawna wiadomo, że osoby które utrzymują szerokie kontakty rodzinne oraz przyjacielskie, mają o wiele niższe ryzyko demencji. Natomiast osoby zamknięte w sobie i mało zaangażowane, nieproporcjonalnie większe. Wydaje się więc, że powinniśmy być wdzięczni za codzienne obowiązki domowe. One uchronią nas przed otępieniem!