moMigrena to przewlekła choroba neurologiczna. Najważniejszymi objawami klasycznej migreny są silne bóle głowy, którym towarzyszą nudności oraz wrażliwość na światło, hałas i zapachy.
Przyczyny migreny
Przyczyny u każdej osoby są inne migreny i często nie są w pełni poznane. Tendencja genetyczna jest oczywista, zwłaszcza że w wielu rodzinach choroba przechodzi z pokolenia na pokolenia. Zmiany genetyczne mogą odpowiadać za powstawanie zaburzeń metabolicznych niektórych komórek mózgowych, które są aktywowane przez specyficzny mechanizm bólu i reagują bardzo wrażliwie na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne.
Typowe objawy migreny to:
- zazwyczaj jednostronny, pulsujący lub pulsujący ból głowy ból o nasileniu umiarkowanym do silnego, który nasila się wraz z ruchem,
- nudności i/lub wymioty,
- nadwrażliwość na światło, dźwięki i/lub zapachy.
Migreny mogą wystąpić z aurą lub bez niej. Większość dotkniętych chorobą nie ma aury. Aura występuje, gdy objawy neurologiczne pojawiają się przed atakiem migreny. Przede wszystkim dotyczy to zaburzeń widzenia — migotania oczu, ale może to mieć również wpływ na inne zmysły.
Co wyzwala migrenę?
Przyczyny migreny nie są w pełni poznane. Istnieją jednak tak zwane wyzwalacze migreny. Są to czynniki nie zawsze łatwe do rozpoznania i sklasyfikowania przez osoby dotknięte chorobą. Zwykle tylko kombinacja kilku czynników prowadzi do ataku migreny. Najczęstsze wyzwalacze migreny to:
- wahania hormonalne (np. menstruacja),
- zaburzony rytm snu,
- niewystarczające spożycie płynów,
- pomijanie posiłków,
- niektóre leki,
- prawdopodobnie niektóre produkty spożywcze.
Leczenie migreny
W leczeniu migreny rozróżnia się terapię doraźną i profilaktykę. Profilaktyka zapobiega atakowi, podczas gdy doraźna terapia skupia się na łagodzeniu objawów. W ostrej terapii stosuje się głównie środki przeciwbólowe i leki przeciw nudnościom. W zależności od siły bólu można zażywać aspirynę, dafalgan, ibuprofen i wreszcie tak zwane tryptany.
Opracowano przy współpracy z https://pro-mente.pl/neurolog-bydgoszcz/