Nagle drapie Cię gardło, a nos jest zatkany, do tego gorzej się czujesz? To pewne oznaki przeziębienia. Pokażemy Ci wypróbowane i przetestowane domowe sposoby na przeziębienie, które złagodzą jego pierwsze objawy i skrócą jego czas trwania.
1. Dużo pij
Aby złagodzić podrażnioną błonę śluzową przeziębieniem, najważniejszym domowym środkiem jest picie. Odpowiednie nawodnienie ma kilka pozytywnych skutków: rekompensowana jest utrata płynów w wyniku pocenia się, a błony śluzowe dróg oddechowych są nawilżone.
Najlepsze są gorące napoje, takie jak herbaty ziołowe, ponieważ rozgrzewają ciało i wspomagają krążenie krwi. Mówi się, że niektóre zioła mają korzystny wpływ na ból gardła i kaszel: szałwia może łagodzić ból gardła i chrypkę, a tymianek może pomóc w kaszlu. Szczególnie zimą należy również zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu, ponieważ ogrzewane powietrze często tworzy suchy klimat w pomieszczeniu.
2. Zrób sok z cebuli
Jednym z najstarszych domowych sposobów na kaszel jest domowy sok z cebuli. Łagodzi chęć kaszlu i ułatwia odkrztuszanie. Dzięki zawartości antyoksydacyjnych związków siarki, świeża cebula ma nie tylko działanie antybakteryjne, ale także obniża ciśnienie krwi, poziom lipidów i poziom cukru we krwi, a także działa przeciwzakrzepowo i przeciwastmatycznie. Nawet pokrojona w plasterki cebula w pokoju może zdziałać cuda dzięki zawartym w niej olejkom eterycznym. Jest to więc wszechstronny środek, który jest dobry dla całej rodziny.
Jak przygotować syrop?
Potrzebujesz: cebulę, 3 – 4 łyżki miodu i słoik. Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i włóż do zamykanego słoika. Kostki cebuli polej miodem. Słoik szczelnie zamknij, energicznie nim wstrząśnij, aby składniki się wymieszały, a następnie odstaw na około 4 – 6 godzin. Użyj lejka, aby przefiltrować powstały sok do małej, zamykanej szklanki lub butelki. Taki syrop można przechowywać w lodówce przez około 2 – 3 dni.
3. Rosół jako domowy lek na przeziębienie
Talerz gorącego rosołu to klasyk wśród domowych środków na przeziębienie. I jest ku temu powód: zawarta w nim cysteina białkowa ma działanie przeciwzapalne i powoduje pęcznienie błon śluzowych. Wreszcie rosół jest cennym źródłem płynów podczas infekcji. Popularna zupa dostarcza również prozdrowotne witaminy A i E.
4. Roztwór soli fizjologicznej na katar
Sól wiąże wodę, która sprzyja obrzękowi błon śluzowych nosa, co delikatnie łagodzi objawy przeziębienia lub kataru. Kiedy wdychasz słoną wodę, uwalniasz, łagodzisz i nawilżasz drogi oddechowe, a także chronisz się przed możliwymi infekcjami. Wilgotne błony śluzowe mają zdolność samooczyszczania się i zwalczania wirusów i bakterii.
Jak zrobić inhalację? Zagotuj wodę i dodaj do niej około dziewięciu gramów soli na litr. Możesz użyć zwykłej soli kuchennej lub soli morskiej. Teraz potrzebujesz wystarczająco dużej miski, której krawędź nie jest zbyt wysoka i ostra. Możesz położyć ściereczkę lub ręcznik na krawędzi, aby móc położyć na nim czoło. Po wlaniu gorącego roztworu soli miski pochyl się nad nią i przykryj głowę ręcznikiem, aby „zatrzymać” parę. Teraz spokojnie oddychaj przez pięć do dziesięciu minut.